fbpx

Možno ste sa už niekedy pozastavili nad tým prečo je na balíku kávy napísané niečo ako: chuť černíc, višní v čokoláde, papáye, pekanových orechov a oreo sušienok. Kto niečo také vôbec povymýšľal a nieto ešte cítil pri pití kávy?

Káva je jedným z chemicky najkomplexnejších nápojov, ktoré konzumujeme. Znamená to asi to, že obsahuje mnoho aromatických zlúčenín, ktoré sa vám na jazyku premenia na jedinečné chute. Odkiaľ sa tieto chute berú a čo všetko ich ovlyvňuje? Je niekoľko faktorov, ktoré najviac ovplyvňujú výslednú chuť.

1. Odroda kávy

Mnohým ako prvé napadne delenie na arabicu a robustu. Pri tomto delení však hovoríme o druhu kávovníka. My ale máme na mysli odrody kávy (zeleného zrna), ktoré môžeme veľmi ľahko prirovnať k odrodám hrozna, ktoré poznáme pri víne. Odrody od Sauvignonu cez Rizling až po Chardonnay majú silu dramaticky zmeniť chuťové atribúty vína, či už je to jeho sladkosť, chuť alebo telo. S kávou je to úplne to isté, aj keď o tom nevie až toľko ľudí!

V káve poznáme napríklad chuťovo veľmi ovocné a citrusové odrody napríklad SL28, SL34 (väčšinou kávy z Kene) alebo naopak odrodu Mundo Novo, ktorá je typická pre kávy z Brazílie a vyznačuje sa nizkou alebo takmer žiadnou aciditou a orechovou chuťou či vzácne (a drahé) odrody ako Geisha, ktorá je veľmi aromatická, kvetinová, sladká a komplexná. 

2. Terroir

Opäť výraz spájaný nájmä s vínom, pri ktorom máme na mysli pôdu a klímu či podnebie. Toto zahŕňa poveternostné podmienky, množstvo zrážok, teplotu a tlak vzduchu, slečný svit a vlhkosť. Každý jeden faktor výrazne ovplyvní ako bude káva chutiť. Napríklad aj vyššia nadmorská výška spôsobuje pomalšie dozrievanie čerešní čo vo všeobecnosti prinesie komplexnejšie, ovocnejšie chute. 

3. Spracovanie

Veľmi vzrušujúcim faktorom, ktorý dokáže „prebiť“ akýkoľvek iný spôsob je práve spracovanie kávy po zbere zrelých čerešní. Dlho známe spracovania ako premyté (washed), suché (natural) či honey sú podporené mnohými ďalšími ako anaerobická fermentácia, laktická fermentácia, „šoková“ metóda striedanie studenej a teplej vody.

Naturálne spracované kávy mali plnšie telo, vyššiu sladkosť a často chutili ako jahody alebo čučoriedky. Naopak premyté kávy boli vždy chuťovo čistejšie a ovocnejšie. No a novodobé fermentácie „pridávajú“ káve úplne nový rozmer chutí ako mango, banán, kiwi, rôzne bylinky ako levanduľa, fenikel (dokonca aj kôpor)… Pre mnohých ľudí sú preto tieto spracovania príťažlivé a zaujímavé čo je na jednej strane pravda, no na druhej strane sa do istej miery vytráca prirodzenosť a jedinečnosť chutí, ktoré dostalo zrno práve z pôdy a odrody. 

Istotne existujú ďalšie faktory. Ľudia/ farmári, ktorí kávu pestujú, pražiari, baristi, iné metódy pripravy… Avšak najviac výrazné sú práve tri spomenuté.

Každopádne káva môže chutiť veľmi rôzne a každý si môže nájsť to čo mu najviac vyhovuje a zároveň skúšať a objavovať nekonečné spektrum nových chutí a zážitkov. Práve preto je tento priemyel tak nádherný a špeciálny. 

Zamierte do nášho e-shopu a objavte o čom tu hovoríme. Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s týmito faktormi alebo so zaujímavými chuťami, ktoré ste už v káve pili. 

Kávová mapa

Amerika

Afrika